RSS

A e dini se?

A e dini se mjalti eshte ushqimi i vetem qe nuk prishet kurre.

A e dini se rrushi ne furren me mikrovale pelcet. Provojeni

A e dini se milingonat mund te jetojne dy jave nen uje!

A e dini se ylli i detit nuk ka tru.

A e dini se ditelindjen e ndani me 9 milion njerez. Pra, ne te njejten dite me ju, ditelindjen e festojne edhe 9 milion te tjere …

A e dini se ngrenia e nje molle ne mengjes e largon gjumin me shume se nje kafe?!

A e dini se numri i anglishtfolesve ne Kine eshte me i madh se numri i popullsise se SHBA-ve.

A e dini se ne Turqi ka mbi 1 milion njerez me emrin e Mehmet!

A e dini se nje gote uje i nxehte ngrihet me shpejte se nje gote uje i ftohte ne frigorifer!

A e dini se per arsye se numri 13 konsiderohet i pa fat, ne SHBA ne shume hotele ne katin e 13-te nuk ka dhoma.

A e dini se cdo vit numri i makinave shtohet 3 here me shume se numri i njerezve!

A e dini se njeriu me i gjate ne historine boterore ka qene shtetasi amerikan R. P. Wadlow, i cili ka vdekur ne vitin 1940. Gjatesia e tij ka qene 2.72 metre.

A e dini se pershkak te mungeses se gravitetit, astronautet ne qiell edhe nese qajne ose qeshin, lotet e tyre nuk bien.

A e dini se kalorite qe harxhohen gjate ngrenies se ketyre perimeve, jane me shume se kalorite qe kane.

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.

Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.

Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.

Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.

Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi
60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

Vetem mushkonjat femra piskojne.

Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.

96% e sallatorit, eshte uje.

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.

Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.

Fluturat shijojne me ane te kembeve.

Delfinet flene me nje sy hapur.

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes.

Fëmija më i rëndë në botë është lindur në vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditën e lindjes 10,2 kg.

Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë.

Anjshtanji deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.

I vetmi majmun që është dënuar nga një gjykatë e vërtetë është shimpanzeja Coco në Florida, në vitin 1984. Ky majmun jetonte me një të papunë artist, i cili jepte spektakle të vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dënua me burgim të përjetshëm.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodh vetëm pas 10 min.

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjet të jetës në tualet.

Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.

Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

Libri që mban rekordin më të madh për shitje është ai i Hillary Klintonit, me librin autobiografi “Histori e përjetuar”. Në ditën e parë të hedhjes në treg të këtij libri, në qershor të vitit 2003, u shitën në një ditë (rekord) 200 000 ekzemplarë të tij.

Mbiemri më i shpeshtë në botë në rangun internacional është mbiemri Chang.Rreth 75 milionë njerëz në Kinë kanë këtë mbiemër. Vendin e dytë e ka mbiemri Smith në Angli. Rreth 800 000 veta e kanë këtë mbiemër.

Kazinoja më e madhe e botës gjendet në MGM – HOTEL, në metropolin e Las Vegasit. Në një sipërfaqe afërsisht 16 000 kuadrat metër, gjenden pothuajse 3500 automate të lojërave të ndryshme dhe 165 tavolina loje.

Biblioteka më e madhe në botë gjendet në kryeqytetin amerikan Uashington.
Kjo bibliotekë u ndërtua në 24 Prill 1800. Në të gjenden 107 milionë shkrime të të gjitha arteve.

I vetmi elefant në botë që flet është pjesëtar i një cirku rus. Ky elefant mundet të thotë deri në 20 fjali. Elefanti ka jetuar që në vogëli mes njerëzve dhe ka arritur të artikulojë tinguj njerëzish.

Burri më i shkurtër në botë është Gul Mohammed nga India. Pas matjeve të bëra më 19 qershor 1990 në spitalin “Rahm Manohar” të New Delphit (In), u arrit se ai është vetëm 57 cm dhe mban deri më sot rekordin.

Shkencëtarët britanik kanë llogaritur se macet, të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë 50 milion minj dhe 20 milion zogj të vegjël.

Fëllëza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.

Në janar të vitit 1978 në mishtoren “la Ron” në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.

Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para disa kohësh fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjve të mbajtur në Stamboll.

Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe. Pesha e saj është 51,80 kg.

Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.

Braziliani Edson Donasimento Pele, konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave. Në 1254 ndeshje futbolli ai shënoi 1216 gola.

Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës “Armako”. Madhësia e fushës është 241, 5×35. 42 km2.

Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsej 72 shkronja.

Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsej 28 104 000 njerëz.

Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsej 72 shkronja.

Advertisements
 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: